Chřestový quiche

V Holandsku vypukla chřestová sezóna a krásně šťavnatý bílý chřest zaplavil trhy i supermarkety. My jsme se pro něj stavili cestou k moři přímo na farmě.

Jaro na jazyku

V Nizozemí přichází jaro dříve než v Česku, a tak si tu můžu užít chřest asi o tři týdny dříve, než jsem byla zvyklá. Zjistila jsem, že je tady neodmyslitelně spojený s Velikonocemi. Ty se tu slaví velikonočním brunchem, u kterého se schází celá rodina. To v letošním roce není možné, ale rozhodla jsem se udělat místní klasické recepty aspoň doma. Začala jsem chřestovým quichem, pak se chci pustit do polévky, chřestu s vejcem, slaninou a holandskou omáčkou, chřestového salátu s lososem… No mám co dělat:-)

Ingredience

 • 1 balení křehkého těsta (ideálně kvalitního s máslem) z lednice, všechny ostatní ingredience při pokojové teplotě
 • 2 velká (3 malá) vejce
 • 150 g strouhaného parmezánu nebo grana padano
 • 250 ml smetany ke šlehání
 • 100 g šunky na kostičky, případně může být i libová slanina
 • 500 g oloupaného chřestu, nakrájeného na cca 2 cm kousky – posledních 5-7 cm špiček si nechte na ozdobení navrch
 • 100 g najemno nakrájeného pórku nebo jarní cibulky
 • 1 lžíce (zarovnaná) dijonské hořčice
 • Sůl a pepř na dochucení
 • Trochu másla nebo oleje na opečení pórku se šunkou
 • Nejlepší je péct quiche v keramické nebo plechové formě na koláč s vlnkovaným okrajem.

Krok 1

Předehřejte troubu na teplotu, která je doporučená na balení těsta (obvykle kolem 200 stupňů). Těsto vmáčkněte prsty do formy tak, aby vytvořilo cca 2 – 2,5 cm vysoké okraje.

Krok 2

Křehké těsto je třeba nejdříve předpéct takzvaně „naslepo“. Pokud to neuděláte, bude dno koláče rozmočené. Propíchejte proto celé dno vidličkou v asi dvoucentimetrové vzdálenosti, položte na těsto pečicí papír a teď přijde to nejdůležitější: těsto je třeba zatížit, aby se během pečení nezvedlo dno. Obvykle se používají suché fazole, dají se koupit i keramické kuličky. Obojí pak můžete použít opakovaně.

Krok 3

Těsto předpékejte cca 15 – 20 minut, okraje by měly už začít chytat barvu. Mezitím si na pánvi opečte na trošce másla nebo oleje pórek a šunku, nechte trochu vychladnout. Prošlehejte vejce se strouhaným parmezánem, smetanou, hořčicí, solí a pepřem a asi dvěma třetinami pórkovo-šunkové směsi. Vlijte so předpečeného těsta a navrch posypejte zbylou třetinou pórkovo-šunkové směsi. Navrch položte špičky chřestu.

Krok 4

Pečte dalších 25 – 30 minut, koláč je upečený, pokud při propíchnutí středu vyjede špejle čistá. Je stejně skvělý teplý i odleželý studený.

Více receptů

Thajské červené curry

Thajské červené curry

Nikdy nezapomenu na moment, kdy jsem tohle jídlo ochutnala poprvé. Myslím, že se mi jako v komiksu rozsvítily v očích hvězdy! Není složité ho uvařit, ale rozhodně se vyplatí sehnat si autentické ingredience.

Rajčatový Tarte Tatin

Rajčatový Tarte Tatin

Když už si myslíte, že jste vyzkoušeli z rajčat udělat všechno, tak musíte zkusit tohle. Slaná varianta francouzské klasiky – obráceného koláče Tarte Tatin. Sladká rajčata, karamelizovaná cibule, tymián, křupavé těsto. A dá se udělat i na grilu!

0 komentářů

Nechte mě ochutnat, co si myslíte!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.