Óda na limetu
Kdybych měla vybrat jednu chuť, která k téhle části světa neodmyslitelně patří, byla by to určitě limeta. Tahle zelená sestra citronu je tady totiž za hvězdu. Má méně kyselou, jemně nahořklou chuť a na ostrovech Keys ji najdete v zálivkách salátů, zakápnou vám s ní čerstvou grilovanou rybu a upečou z ní slavný koláč Key Lime Pie. No a co by byly bez limety klasické drinky jako mojito nebo caipirinha vám asi nemusím vysvětlovat. Na Key West si je hojně dopřával i Ernest Hemingway. Osvěžující chuť limety se hodí báječně do horkého a vlhkého podnebí, které tam panuje. Přidejte k tomu tyrkysové moře, palmy s listy pohupujícími se ve větru a zvuk živé kapely, která hraje v baru na pobřeží salsu…

Cesta s větrem ve vlasech
Název Keys nemá nic společného s anglickým slovem pro „klíče“, ale bylo to původně španělské „cayo“, což znamená malý ostrov. Keys vypadají na mapě jako obratle páteře, která vede od jižního konce Floridy směrem ke Kubě. Poslední z ostrovů – Key West – je od ní vzdálený jen 150 km. Ostrovů je přes 1700 a některé jsou vetší s krásnými městečky, ale většinou jsou docela maličké a neobydlené. Nejznámější jsou Key Largo, Marathon, Islamorada a právě Key West. Žije na nich asi 80 000 obyvatel, kteří se můžou těšit z tropického klimatu, ačkoliv ostrovy leží v subtropickém pásmu. Oddělují Atlantský oceán od Mexického zálivu a 260 km dlouhou cestu z Miami na Key West bych doporučila každému. Nejlépe samozřejmě v nějakém americkém klasickém autě – my jsme jeli v Mustangu bez střechy a byl to zážitek. Po nejjižnější silnici Spojených států s označením US1 se tam dostanete asi za 4 hodiny, ale byla by škoda nedělat zastávky na těch nejkrásnějších ostrovech. Užijete si ale i cestu samotnou – ostrovy jsou propojené mnoha mosty, které vedou na pilířích nad mořem. Voda tu má nádhernou barvu – od hlubinné modré až po světlounkou tyrkysovou, ve které se třpytí slunce. Pod hladinou se skrývají korálové útesy.

Jídlo, které vás rozpálí
Jižní Florida je jedinečným mixem amerických a kubánských vlivů a na ostrovech Keys to platí dvojnásob. Starší pánové v květovaných košilích se slaměným kloboukem na hlavě pokuřují doutníky a vášnivě debatují o baseballu, kterým jsou posedlí Floriďani i Kubánci. Ženy všeho věku se nebojí večer obléknout barevné šaty, dát si do vlasů květinu a jít si zatancovat s takovou radostí, že jim závidíte. I jídlo je tady zábavné a barevné, využívá všeho z moře i toho, co se urodí na pevnině. Na menu tu najdete spoustu druhů ryb a mořských plodů, ale i prvotřídní vepřové a drůbež. Nabídnou vám tu různé druhy banánů, mango a ananas a jídlo je často příjemně pikantní díky různým odrůdám chilli papriček. My jsme objevili nejlepší pálivou omáčku (typu Tabasco) právě na Key West, byly v ní zelené papričky jalapeno a samozřejmě limety z Keys. Místní jsou na ně pyšní a vyrábějí z nich všechno možné od omáček přes džemy až po sirupy. Je to odrůda známá také jako mexická limeta, na rozdíl od běžné zelené limety je zeleno-žlutá, aromatičtější a má výraznější květinově chutnající šťávu. Místní milují i avokádo a často si ho dopřávají k snídani na toastu s pošírovaným vejcem. A když toho předešlou noc moc vypili, tak si to zakápnou pálivou omáčkou. Nebo si dají rovnou Bloody Mary, drink z rajčatové šťávy s vodkou, ve kterém taky nechybí limeta. Jako hlavní jídlo vám tu nejčastěji naservírují kopec skvěle ochuceného salátu s čerstovu rybou nebo krevetami. To abyste se necítili těžce, kdybyste si chtěli jít zaplavat nebo večer zatancovat.



Na drink s Hemingwayem
Nebo aby vám zbylo místo na místní dezert Key Lime Pie. Má máslovou krustu z grahamových sušenek, na ní je krém ze žloutků a kondenzovaného mléka, ochucený pořádnou dávkou limetové šťávy a navrch přijde ještě meringue, sladký bílkový sníh, naaranžovaný do špiček a ožehnutý do zlatova. Na ostrovech bylo totiž těžké sehnat čerstvé mléko, protože místní klima není vhodné pro hovězí dobytek, tak se do koláče dávalo odjakživa mléko kondenzované. Zastavte se třeba po cestě na Key West na ostrově Islamorada v restauraci Fish Company, která má jedinečnou atrakci: do jezírka uprostřed se slétají hejna pelikánů, které obsluha restaurace jednou za čas krmí rybami. Na jídelním lístku je zrovna to, co ten daný den rybáři ulovili, přesně jak to má u moře být. Na ostrově Key West si nenechte ujít dům, ve kterém žil a psal Ernest Hemingway. Dodnes tam žijí potomci jeho milovaných koček jako strážci zahrady i jeho odkazu. Historické centrum je plné krásných dřevěných domů s verandami, které v dobách bez klimatizace udržovaly uvnitř chladnější vzduch. Hrají všemi barvami stejně jako celý svobodomyslný ostrov. Zkrátka jestli už máte dost zimy a stýská se vám jako mně po cestování, tak si aspoň kupte limety a zkuste si trochu tropického ráje vyrobit doma.


0 komentářů