Jezero Como – sen o létě

10. ledna 2022 | 1 komentář

Festival vzpomínek

Určitě to znáte taky: když je venku krásná zima se závějemi sněhu a modrou oblohou, tak se vám po létě nestýská. Jenže to je jen občas, většinou nám počasí nadělí plískanici a vítr, který zalézá pod oblečení. V takovém případě si v hlavě promítám svůj vlastní film, sestříhaný ze sluncem zalitých letních dnů. A začínám plánovat, kam vyrazím příště.

Luxusní destinace

Minulé léto jsem se vydala na cestu úplně speciální – svatební. Ta nás zavedla do Rakouska, Itálie, Švýcarska, Francie, Německa a Lucemburska. Takže když venku prší a je zima, mám si v hlavě co přehrávat. Jedním z krásných míst, na kterém jsme se při putování Evropou zastavili, bylo italské jezero Como. Je sevřené mezi horami, které se na server a západ od něj zvedají do výšin Švýcarských Alp. Má ale výjimečné klima, které mu propůjčuje v létě doslova středomořskou atmosféru. Díky tomu se jezero stalo v 19. století oblíbeným lázeňským místem, kam proudila evropská aristokracie užít si čistý vzduch a krásy přírody. Má proto dodnes punc luxusu a svá letní sídla tu má řada slavných osobností jako třeba George Clooney, Sting nebo sir Richard Branson. Jezero se strmými břehy jim poskytuje vysoce žádané soukromí. Často se k nim lze totiž dostat jen po soukromé silnici nebo po vodě. A tak jsme si jednou ráno půjčili motorový člun a jeli se podívat.

Pohled z vody je nejkrásnější

I když je jezero krásné i z břehů, na kterých jsou malebná městečka, s pohledem z vody se to nedá srovnat. Když uháníte s větrem ve vlasech po hladině, otevírá se před vámi jeden krásný pohled za druhým. Někdy je to majestátní stará vila, jindy zase skalnatý břeh, který se tyčí do závratné výšky. Občas připlujete k vesnici s kostelíkem a barevnými domky, jindy se vám otevře vyhlídka na rozkvetlé zahrady, umístěné na terasách v prudkých svazích. Na vodě se pohupují rybářské lodě, z jedné strany na druhou protne hladinu trajekt a když máte štěstí, tak kolem vás prosviští i nějaký luxusní člun. Můžete se jen dohadovat, ke které z desítek nádherných vil na břehu míří. Pokud pochybujete, jestli byste si na takovou projížďku troufli, tak bez obav: půjčí vám tu i malý člun a po desetiminutové instruktáži je z vás kapitán!

Italské kouzlo

Známými městy u jezera jsou Como (po kterém se jmenuje) a Lecco. Jsou větší, rušnější a turistická. Jestli ale chcete zažít to pravé místní kouzlo, vydejte se po serpentýnovitých silničkách do letoviska Bellagio. Jak jeho název napovídá, je prostě na krásném místě (bella = krásná a gio = lokalita) a přezdívá se mu Perla jezera Como. To má totiž tvar obráceného Y a Bellagio leží přesně uprostřed v místě, kde se všechny čárky spojují. Je to elegantní, luxusní místo, ze kterého přímo dýchá jeho aristokratická historie. Z hotelů na strmých březích je úchvatný výhled na jezero a když sedíte na terase se skleničkou vína a pozorujete západ slunce, tak se vám tou krásou tají dech. Mně se tajil dech i z toho, že jsem byla tou dobou asi druhý týden vdaná a na ruce se mi třpytily v tom zapadajícím slunci brilianty na snubním prstenu. A já jsem si říkala, že jsem ještě nikdy v životě nebyla tak šťastná. Čert vem diamanty, o nich to není – bylo to o tom, od koho ten prsten je a co znamená. Asi i proto jsou moje vzpomínky na tohle místo tak nesmazatelné. Vždycky si budu pamatovat na ten intenzivní pocit, že žiju naplno.

Vzpomínky k nezaplacení

Podle mě prostě nejlepší investice je vždycky do zážitků. Vzpomínky na ně mi pomohly překonat všechny lockdowny i dobu, kdy jsem byla nemocná. Když si volám s rodiči, vzpomínáme, kam jsme se společně vydali, co jsme tam viděli a co dobrého spolu jedli. Když jsme s Carrelem leželi v pyžamech na gauči a léčili si covid, tak jsme se dívali na fotky z léta a udělalo se nám hned o maličko líp. A jak jsem se začala uzdravovat, tak mě to zase chytlo a už se mi hlavou honí úžasné destinace, kam se vypravíme. Stýská se mi po Paříži, posledním místě, které jsem navštívila před pandemií v lednu 2020. A asi ještě víc se mi stýská po Madeiře… no nic, venku je šedo, zima a prší, tak si jdu v hlavě přehrát aspoň pěkný sluncem zalitý film…

1 komentář

  1. Lenka Bartáková li

    Krásně napsané !

    Odpovìdìt

Nechte mě ochutnat, co si myslíte!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.